Kişisel BakımOrdan Burdan

Neden Makyaj İle Uyunmaz? Makyajla Uyumanın Zararları

Uyumadan önce makyajınızı temizlemek cilt bakımının en önemli adımlarından biri.

Makyaj ile asla uyunmaması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ancak makyaj ile uyumamamızın nedenlerini detaylıca biliyor değiliz. İşte makyajla uyumanın cildinize vereceği zararları öğrenin ve makyajla yatarken tekrardan düşünün.

Neden Makyaj İle Uyunmaz?

Uyku, cildi restore eden en önemli unsurdur. Bu nedenle yatmadan önce mutlaka yüzünüze uygun cilt ürünleri ile makyajınızı silip, gece bakımınızı yapın. Yüzde makyaj varken yağ bezeleri ve gözenekler ciltte hapsoulur. Bu da cildiniz için kötü sonuçlara yol açar. Gece makyajıyla uyuma sonucu cildinizde tıkanmış gözenekler, siyah noktalar, iltihaplı sivilceler ve kızarmalar gibi cilt problemleri yaşamaya başlarsınız. Bütün bu problemleri ortadan kaldırmak için cildinizdeki makyajı tamamen silmeniz lazım.

Ayrıca gece makyajlı yüzünüzle yattığınızda bu kalıntılar yastığınıza geçer. Makyaj, ölü cilt derileri ve yüzünüzde çevre kirliliğinden dolayı oluşan kirliliklerin yastığınıza geçmesine neden olur. Siz her ne kadar gece makyajınızı temizleseniz de temizlemediğiniz gün yastığınızda kalan kalıntılar daha sonraki geceler cildinize zarar verir. Bu nedenle her gece yatmadan önce makyajınızı temizleyin ve yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin.

Yüz ve göz makyajı ile uyumak arasında farklılıklar vardır. Göz makyajı ile uyumak gözdeki korneada aşınma riski oluşturabilir ve narin olan göz dokusunda iltihaplanmaya neden olabilir. Göz kenarında iltihaplanma da göz enfeksiyonlarına, tahrişe ve kirpik çizgisindeki bezelerin tıkanmalara yol açabilir. Ayrıca gözlerinizde kızarma ve tahrişle de karşılaşabilirsiniz.

Gece eğlenceden, uzun iş toplantılarınızdan ya da gün içindeki yoğun koşuşturmalarınızdan sonra yorgun düşüp uyuya kalmanız çok normal. Gece uyuya kalmadan önce makyajınızı temizleyerek yaptığınız gece bakımı kadar sabah kalktığınızda yaptığınız yüz bakımı da önemli. Çok sıcak olmayan sıcak su ile yüzünüzü yıkayın. Bu sıcak su cildinizde kalan makyajlar nedeniyle tıkanan gözeneklerinizi açar. Eğer cildiniz hassas değil ise ultrasonik temizleyici fırça kullanmanız sizin için daha iyi seçenek olacak. Bu fırçalar gözeneklerdeki makyaj kalıntılarını temizlemede yardımcı olur.

Makyajla Uyumanın Zararları

1- Kırık ve Zayıf Kirpikler

Büyük bir çoğunluğumuz gür ve uzun kirpiklere sahip olmak için pek çok yolu deniyor. Buna rimel de dahil. Rimelle uyumak, kirpiklerinizin kurumasına ve sonuç olarak kırılmalarına neden olur.

2- Gözenekleriniz Tıkanır

Makyajla uyuduğunuzda, cildiniz nefes alamaz ve gözenekleri tıkanır. Bu da sivilcelere yol açabilir.

3- Lekeli Yastık Kılıfları

Ayrıca fondoten ya da rimeliniz yastık kılıfınıza bulaştığında temizlemek bir hayli güç olacaktır.

4- Bakterilerle Dolu Yatak

Uyumadan önce yüzünüzü yıkamak sadece makyajınızı temizlemenizi değil, cildiniz üzerindeki cilt yağı, mikrop ve bakterilerden de arınmanızı sağlar. Gün içinde cildinize bulaşan bakterileri yatmadan önce temizlememeniz sivilcelere ya da uçuklara neden olabilir.

5- Donuk Cilt

Hemen hemen hepimiz ışıldayan ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak için uğraşıyoruz. Makyajla uyumak cildinizin kurumasına ve matlaşmasına neden olur. Cildinizi kaplayan makyaj, gece boyunca cildin kendisini yenilemesini zorlaştırır.
Gördüğünüz gibi makyajla uyumak pek parlak bir fikir değil ama mutlaka çok yorgun olup, yüzünüzü temizlemeden koltukta uyuya kaldığınız geceler olacaktır. Yapmanız gereken sabah kalktığınızda yüzünüzü iyice temizleyip, mümkünse kil maskesi uygulamak ve iyice nemlendirmek olmalı. Sonra da cildinizin hava alabilmesi için güne makyajsız devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu