Ordan BurdanSağlık

Hayıt Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hayıt otu Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açan ve binbir derde deva olan bir bitkidir.

Hayıt otu, aslında ot türü gibi görünen bir bitki değil, çalı veya maki görünümüne sahiptir. Menengiçler familyasından olan hayıt otu, Haziran ve Temmuz aylarında mor çiçek açan bir bitkidir. Hayıt otunun faydaları ise oldukça fazladır. Hayıt otunun faydaları doktorlar tarafından da onaylanıyor. Hayıt otu; aklınıza gelebilecek bütün kadın hastalıklarında doktor kontrolünde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Hayıt otu erkeklerde cinsel isteği azaltırken bir diğer yandan prostat kanseri önlenmesinde bitkisel ilaç olarak önerilir.

Hayıt Otu Nedir?

Hayıt otu; Ruhbanlar tarafından karabiber olarak kullanılmıştır. Bu sebepten ‘’ruhban biberi’’ olarak ta adını duymuş olabilirsiniz.

Hayıt otu nedir diye sorduğunuzda birisi size ‘’namus otu’’diyebilir. Hayıt otunun bilimsel adı Yununca namus demektir. Ruhbanlarca kullanılmasının sebebi cinsel arzuları bastırmasıdır. Erkeklerde cinsel isteği azalttığından dolayı adı namus otu olarak karşınıza çıkabilir.

Hayıt otu nedir? Hayıt otu tam bir kadın otudur. Kadınların yaşadığı hormonsal sorunların devası hayıt otundadır. Bu mucizevi hayıt otunun faydaları nelerdir gelin yazımızın devamını okuyun…

Hayıt Otunun Faydaları Nelerdir?

Hamile kalma şansınızı artırır :

Hayıt otunun faydaları arasında kadınların en sık sorduğu soru; ‘’ Hayıt otu hamile kalmayı sağlar mı?’’ Hayıt otu, yumurtlama periyodunuzu düzenleyeceği için hamile kalma şansınızı artırır. Ayrıca hayıt otu, rahim kanserine dönüşen rahim içi aşırı hücre büyümesini de engeller.

D.Proping, Th.Katzolke, L.Belkien ve ekibi tarafından kadınlarda progesteron hormon yetmezliğinden çocukları olmamak kaydıyla hayıt otundan elde edilen damla ile tedavi denemesi yapılmıştır. Kadınlardaki progesteron hormon seviyesi yükselmiş ve bunlardan 7’si normal yollarla hamile kalmıştır. Tedavi denemesi 587 oranıyla başarıyla tamamlanmıştır.

Adet düzensizliği, ağrı ve gerginliği:

Hayıt otunun faydaları arasında en önemlisinin vücuttaki dengeli hormon üretimini yönetmek olduğunu artık biliyorsunuz. Doktorlar tarafından da doğal ve bitkisel ilaç olarak önerilen hayıt tohumu; yaşanılan düzensiz adet, adet öncesi ağrılar, göğüs ağrıları, adet gerginlikleri, adet şişliği, kanama miktarının dengelenmesi gibi durumları kontrol altına alır.

Sivilce ve akne sorunlarında hayıt otu!

Hormon dengesizlikleri ve ruhsal dalgalanmalar sonucu canınızı sıkan akne ve sivilcelere son! Hayıt otu hormon dengesini sağladığı için özellikle her ay çene bölgesinde yaşadığınız akne ve sivilcelerin çıkmasını engelleyen doğal bir çözümdür.

Duygu değişimleri, depresyona iyi gelir:

Vücutta gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar sonucu kadınların ruh halinde değişimler gözlemlenir. Bu tip duygu değişimlerini normal duruma getirmek ve depresyon gibi ruhsal sorunları giderebilmek açısından hayıt otu tüketimi oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde hayıt otunun faydasını görebilir, duygu değişimlerindeki düzelmeleri birkaç gün içinde fark edilebilirsiniz.

Hayıt otunun faydalarından diğerleri;

– Menopoz belirtilerinizi hafifletir

– Yüksek ateş ve baş ağrılarına iyi gelir.

– Gaz giderici ve idrar söktürücü etkisi vardır.

– Kadınlarda görülen çikolata kistinin tedavi sürecinde de hayıt otundan faydalanılabilir.

– Sinirlilik ve öfke kontrolünün sağlanmasında etkili rol oynar.

– Terleme sorununun giderilmesine yardımcı olur.

– Kadınlarda cinsel isteği dengede tutar.

Hayıt otunun erkekler üzerindeki etkisi

Cinsel isteği azaltır

Hayıt otu, kadınlarda cinsel isteği dengede tutarken erkeklerde tam tersi etki oluşturur. Hayıt otunun faydaları arasında erkeklerde cinsel isteği arttırma söz konusu değildir. Hayıt otu erkeklerde cinsel isteğin azalmasına sebep olur.

Prostat kanseri

Kadın hormonları için mucizevi sonuçlara sebep olan hayıt otu; erkeklerde prostat kanserine neden olan hormonların düzenlenmesinde kullanılır. Özellikle eski dönemlerde doktor olanaklarının sağlanamaması durumlarında oldukça iyi sonuçlar alınmış bir tedavi yöntemi olmuştur. Araştırmalara göre prostat kanseri başlamadan hayıt otu ile erken tedavi sağlanması mümkün.

Enseye Buz Koymanın Faydalarını Biliyor Musunuz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu