Sağlık

D Vitamini Eksikliğinin Çaresi “Kuzu Göbeği Mantarı”

Kuzu Göbeği dünyada ki en lezzetli etten daha lezzetli olduğu söyleniyor.Faydası da bir o kadar çok..

Her bahar, mantar meraklıları, şefler ve mantar toplayıcıları ormanlık alanlarda kuzu göbeği avına çıkar. Asırlardır çok ilgi gören bir mantar çeşidi olan kuzu göbeğinin kaç tür varyasyonu olduğu bilinmemekle birlikte kuzu göbeğinin lezzeti konusunda herkes hemfikirdir. Hatta birçok şef kuzu göbeğini, dünyanın en lezzetli etinden daha lezzetli olarak tanımlıyor.

Bulması zor olan ve bulunca da oldukça pahalıya satılan kuzu göbeğini yetiştirmek de mümkün! Her ne kadar kuzu göbeği yetiştirmek kolay bir iş olmasa da harcanan emeğin karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.

Doğada nadir bulunan kuzugöbeği mantarı birçok hastalığa şifa oluyor.

Kuzu Göbeği Mantarının kurutulmuş hali.

Kuzu Göbeği Mantarı’nın daha önce hiç duymadığınız faydaları :

  • Taze veya kurutulmuş bu mantar, düşük kalorilidir. 100 gramı yaklaşık 31 kalori taşır. Bununla birlikte antioksidanlar, temel mineraller ve vitaminler içeren üstün sağlık seviyelerine sahiptirler.
  • Bu mantar çeşidi mantarlar arasında en yüksek D vitamini miktarını taşır. Yağda çözünen vitamin, kemik büyümesi ve kalsiyum metabolizmasındaki rolü nedeniyle etkilenebilir.
  • Kuzugöbeği mantarı zengin mineral içeriği ile tanınan yabani ve yenilebilir mantarlar arasındadır. Bakır, hücresel metabolizmada yer alan birçok oksidatif enzim için ortak faktör olarak görev yapan temel iz elementlerinden biridir.
  • Ayrıca kan hücresi üretimi (hemtopoiesis) ve nörotransmisyon için de gereklidir. Kuzu göbeği mantarı fosfor ve kalsiyum içerir.
  • Kanda yeterli kalsiyum, fosfor ve D vitamini düzeyleri kemik ve dişlerin büyümesi ve gelişmesi için kritik öneme sahiptir. Ayrıca içerisinde bulunan çinko, hücresel metabolizmada ve bağışıklık fonksiyonunda önemli rol oynar.

Bulaşık Makinesini Temizlemek İçin En İyi Yöntem…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu