ModaYaşam

Hintlilerin Alnındaki Kırmızı Nokta: Bindu Nedir?

Bindu, Sanskritçe "nokta" anlamına gelen bir Hinduizm terimidir. İnanışa göre Bindu, tekliğin çokluk olduğu, yaratılışın vuku bulduğu noktadır.

Hintli kadınların iki kaşın ortasındaki nokta ne anlama geliyor? 1.3 milyar insanın olduğunu Hindistan’da birçok etnik kültür ve din bir arada yaşamaktadır. Kalabalık nüfusa sahip ülkede farklı farklı gelenek ve görenekleri görmek mümkündür. Kendine özgü dini ve yaşam tarzıyla diğer ülkeden ayrılan Hindistan’da kadınların alnının ortasında kırmızı nokta vardır. Peki. bu kırmızı nokta nedir?

Hintli kadınların alnının ortasına yaptırdıkları noktaya ‘Bindi’ denir. Bindu kelimesinden türeyen ‘Bindi’ nokta anlamına gelmektedir. Değişik renklerde yapılan bu noktalar bekar ve evli kadınlarda farklılık gösterir. Bekar Hintli kadınlarda nokta siyah renkte olurken evli kadınlarda nokta kırmızı renktedir.

Hintlilerin Alnındaki Kırmızı Nokta: Bindu Nedir?

Kaşlara yakın, alın ortasında bulunan kırmızı,parlak bir nokta olarak uygulanan eski bir Hindu geleneğidir. Bindi ya da Bindu olarak adlandırılır. Bindi kelimesi sanskrit dilinde ”Damla,küçük bir parça ve nokta” anlamlarına gelen bindu kelimesinden türetilmiştir.

Kaşların arasındaki bu bölgenin ajna olarak bilinen altıncı çakra ve görünmez bilgeliğin merkezi olduğuna inanılır. Bu noktaya yerleştirilen kırmızı noktanın ise insan vücudundaki enerjiyi tuttuğu ve konsantrasyonun çeşitli seviyelerini kontrol ettiği söylenir. Ayrıca yaradılışın temelindeki merkez noktasıdır ve talih ve iyi şansın sembolüdür.

Bir Hint geleneği olmasına karşın bindular zamanla farklılaştırılmış ve bazı insanlar için moda ve popüler bir aksesuar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bindu renkleri kırmızı, turuncu ve siyah gibi farklı renklerde ve farklı şekillerde olabilir. Buna karşın bekar kadınlar siyah renkteki binduları, evli kadınlar ise kırmızı renkli binduları kullanırlar.

Geleneksel Hint (Hindistan) Kıyafeti Sari Nedir?

Geleneksel Japon Kıyafeti “Kimono” Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu