Ordan BurdanSeyahat

Dünya Üzerinde ki En Sıra Dışı 11 Kasaba

Dünya üzerindeki her yer eşsizdir. Ama bazıları öyle sıra dışıdır ki gerçek olup olmadığını anlamakta zorlanırsınız... İşte sizi şaşırtacak 11 kasaba!

Dünya üzerindeki her yer eşsizdir. Ama bazıları öyle sıra dışıdır ki gerçek olup olmadığını anlamakta zorlanırsınız… İşte sizi şaşırtacak 11 kasaba!

Dünya Üzerinde ki En Sıra Dışı 11 Kasaba

1- Kaliforniya’nın Colma Kasabası

Ölülerin yaşayanlardan çok olduğu kasaba… Kaliforniya’nın Colma kasabasında, 1000 ölüye karşılık gelen yaşayan insan sayısı yalnızca 1. Bunun sebebi ise yetkililerin San Francisco yakınlarındaki tüm mezarları buraya taşıması. Kasabanın nüfusu önceden sadece mezar görevlileri, çiçekçiler ve cenaze sorumlularından oluşuyordu. 1980’lerde diğer meslekten insanların da buraya yerleşmeye başlaması ile yaşayan insan sayısı arttı. Kasabanın şu anki sloganı ise “Colma’da hayatta olmak muhteşem!”.

2- İspanya’daki Setenil de las Bodegas Kasabası

Taştan kasaba… İspanya’daki Setenil de las Bodegas kasabası bazalt taşa inşaa edilmesinden dolayı dünyanın dört bir tarafından turistleri kendine çekiyor. Kafanızı kaldırdığınızda gökyüzü yerine taşlar göreceğiniz birçok sokağı olan bu kasabada her an kafanıza bir taş düşecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Ancak merak etmeyin o taşlar asırlardır orada asılı duruyor!

3- Neft Daşları ya da Madeni Yağ Olarak Bilinen Kasabası

Açık denizdeki kasaba… Neft Daşları ya da Madeni Yağ olarak bilinen kasaba Azerbaycan’daki bir sanayi kasabası. Açık deniz üzerinde metalden yapılmış petrol yatağı platformalarında yer alan kasabada şu an yaşayan kimse yok.

4-Roswel

Uzaylı Kasabası… Dünya çapında uzaylı şehri olarak bilinen Roswell’a, iddialara göre, 1947 yılında UFO indi. Uzaylı temalı festivallerin yapıldığı bu kasabanın dört bir tarafı uzaylı figürleriyle kaplı.

5- Morocco’nun Chefchaouen Kasabası

En mavi kasaba… Morocco’nun Chefchaouen kasabasında duvarlar, kapılar hatta merdivenler bile masmavi. Bunun nedeni ise Yahudiler’in mavi rengin kutsal olduğuna inanmaları. Şu an burada Yahudiler yaşamıyor ama gelenek devam ediyor.

6- Tunus Matmata

Mağara kasabası… Star Wars hayranlarının Luke Skywalker’ın evinden hatırlayacağı Matmata, Tunus’ta hala yaşamın olduğu yeraltı yerleşim yerlerinden biri. 1970’lerde buraya evler yapılsa da yerli halkın çoğu geleneksel evlerinde kalmayı tercih etti.

7- Kaliforniya kasabası

Son bedava şehir… Slab, evsizler, emekliler ve gidecek yeri kalmayan insanların yaşadığı bir Kaliforniya kasabası. Buradaki insanlar römorklerde ve suyu, elektriği ya da geçerli bir adresi olmayan uydurma gecekondularda yaşamakta. Kamu hizmet kuruluşları yok. Bu saydıklarımızın hepsi çok uygunsuz gibi gözükse de burda yaşayanlar halinden çok memnun. Slabber’daki insanlar burayı “Amerika’daki son bedava şehir” olarak tanımlıyor.

8- Çinli Avusturya kasabası

Çinliler kasabalar dahil her şeyin kopyasını yapmakta oldukça yetenekli. Ülkeden ayrılmadan Hallstatt Avusturya Kasabası’nı ziyaret etmek için bu kasabayı yeniden inşaa etmeye karar vermişler. Bu arada Çinli Hallstatt, Avusturyalı halinden çok daha pahalı.

9- ABD’nin Michigan eyaleti

Cehenneme en çok benzeyen kasaba… ABD’nin Michigan eyaleti ‘Cehennem’i’ bulabileceğiniz bir yer. İsmin kökeninin nerden geldiği tam olarak bilinmemekle beraber, kasabanın yerlileri onun şeytani görüntüsünden memnun. Kasabaya gelen turistler “Cehennem’e Hoşgeldiniz” yazılı tabelayla fotoğraf çektirmeye çok hevesli. Hediyelik eşya satan mağazalar ise Cehennem’in 1 metrekarelik tapusunu 6.66 dolara satıyor.

10- Büsingen am Hochrhein İsviçre

İki eyalet arasında sıkışan kasaba… Büsingen am Hochrhein, İsviçre’de bulunan ekonomik olarak İsviçre’ye, idari açıdan da Almanya’ya ait olan bir yer. Bu kasaba ayrıca İsvenç Frank’ını para birimi olarak kullanan tek Alman kasabası olma özelliğine sahip.

11- Longyearbyen, Svalbard kasabası

Bu kasabada ölemezsiniz! Longyearbyen, Svalbard kasabası resmi olarak ölemeyeceğiniz yerlerden biri. Kasabada bir mezarlık var fakat 70 yıldır hiç kullanılmamış. Bunun sebebi ise cansız bedenlerin çürümesini engelleyen soğuk hava.

Engin Altan’la “Sen De Tanık Ol” 2.Bölüm İzle!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu