Yaşam

Bebekler Oturmaya Hangi Ayda Başlar?

Bebekler popoları üzerine ne zaman oturmaya başlayabilirler? Hangi ayda bebeği oturtmaya başlatmak sağlıklıdır?

Her anne bebeğinin gelişimini yakından takip eder. Yemesini, içmesini, oturmasını kalkmasını her şeyini en iyi şekilde gözlemler. Peki bebeğin oturmaya başlamasında anne nelere dikkat etmeli?

Bebekler Oturmaya Hangi Ayda Başlar?

Dördüncü ayda başlayabilirsiniz

Uzmanlar, çocukların 4. ayları itibariyle oturma çalışmalarına başlamaları tavsiye ediyor. İlk üç ay sırt ve boyun kasları gelişen bebek destekli bir şekilde kısa süreler oturmaya başlayabilir. 5. ay itibariyle ise koltuk altı ve sırtı desteklenirse bebekler çok daha rahat oturmaya başlarlar.

Bebekler Oturmaya Hangi Ayda Başlar?

Bebeklerinizi destekli bir şekilde oturtmaya başladığınızda onları yalnız bırakmamaya özen gösterin. Çünkü kaslarını henüz tam anlamıyla kontrol edemeyen bebekler kısa sürede yorulup düşebilirler. Çocuğunuz 8. aydan itibaren ise sırtını dik tutup, desteksiz oturmaya başlayabilir. Bu arada bebeklerin destekli bir şekilde oturmaları için piyasada onlarca çeşit oturma koltuğu bulunuyor.

Mama Sandalyesine Ne Zaman Oturabilirler?

Bebekler Oturmaya Hangi Ayda Başlar?

Bebekler 4. aylarından itibaren oturma egzersizleri yapsa da uzun süre oturmamaları gerekir. Bu nedenle bebeklerinizi 7. aylarından itibaren mama sandalyesinde beslemeye başlayabilirsiniz.

Masaj önemli

Bebeklerin kasları gelişirken siz de onlara destek olabilirsiniz. Özellikle sırtını ve kollarına masaj yaparak oturma süreleri boyunca kasılan kaslarını bu şekilde rahatlatmış olursunuz. Ayrıca masaj yaparak evlatlarınızın mışıl mışıl uyumasına yardım etmiş olursunuz.

Alıştırma yapın

Çocuklarının kas gelişini desteklemek için onlara sevdikleri oyuncakları gösterebilirsiniz. Oyuncağı belli bir mesafede tutarak çocuklarınızın oyuncağa uzanmasını sağlayabilirsiniz. Bu küçük hanım ve beylerin kas gelişimi için önemli bir alıştırmadır.

Doktora görünmekte fayda var

Bir bebek 6. aya geldiği halde destekli olsa da oturamıyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu