Ordan BurdanSağlık

Gastrite İyi Gelecek 6 Değerli Besin

Gastrit, beslenme alışkanlıklarımızdan ve yaşam tarzımızdan kaynaklanan bir mide rahatsızlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Mide zarının iltihaplanması olarak tanımlanan bu rahatsızlık, aşırı yağlı gıdalarla, asitli meyve ve içecekleri sıklıkla tüketenlerde, çay ve kahveyi normalden fazla içen kişilerde daha sık görülüyor. Ayrıca stres de gastrit neden olurun cevaplarından biridir. Öte yandan hastalığın belirtileri fark edildiği takdirde erken tedavi de mümkün. Karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık gibi belirtileri olan gastrite ne iyi gelir sorusunun yanıtını sizler için sıraladık.

Süt ve süt ürünlerini tüketmeyin

Gastriti hızlı ve etkili bir şekilde yenebilmeniz için başta beslenme alışkanlığınız olmak üzere hayatınızda bazı önemli değişikler yapmalısınız. İlk olarak yapmanız gereken şeyler arasında süt ve süt ürünlerini tüketmemek bulunuyor. Gastrit neden olur sorusunun yanıtları arasında ilk sırada süt ve süt ürünleri yer alıyor.

Bol bol su için

Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri olan su gastrite de iyi geliyor. Gün içerisinde en az 8 bardak olmak üzere su tüketmeniz gastriti etkili bir biçimde tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Gastrite ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından biri de bol bol su içmektir.

Öğünlerinizi planlayın

Gastrit nedir, aslında beslenme alışkanlıkları ile çok paralel yanıtı olan bir soru. Gün içerisinde sık sık ve az az yemek yemek, yiyeceğiniz şeyleri gün içine nasıl yayacağınızı iyi bir şekilde planlamak, gastrite ne iyi gelir sorusunun da yanıtı.  Ayrıca asitli yiyecekleri, kızartmalar, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler ve alkollü içeceklerden uzak durmalısınız.

Meyan kökü

Meyan kökü gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan doğal çözümler arasında yer alıyor. Yemek yemeden 1,5 saat önce 300 ila 600 miligram arasında meyan kökü tüketmenizin size ve olası gastritinize faydası olacaktır.

Zencefil ve Enginar

Zencefil ve enginar da gastrite iyi gelen bitkiler arasında. Mide bulantısı, kusma, gaz, mide ağrısı gibi semptomları azaltmak için enginar tüketmeniz gerekiyor. Zencefil ise hem iltihaplanmayı azaltıyor, hem de gastrit belirtileri ile oluşması ihtimaller dahilinde olan ülseri tedavi ediyor. Ayrıca zencefilin antibakteriyel özelliği mide bulantısının büyük oranda önüne geçiyor.

Nane

Gastrite ne iyi gelir için bir diğer çözüm ise nane. Nane bitkisinden elde edilen mentol gastrite iyi geliyor. Sindirime yardımcı olan nane, gastrit semptomlarını da engellemeye yardımcı oluyor.

Gaz Ağrıları İçin 8 Doğal Tedavi

Çilek Yağının Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu