Sağlık

Malta Eriğinin (Yeni Dünya) Faydaları Nelerdir?

Yeni dünya adıyla da bilinen malta eriğinin faydaları nelerdir?

Malta eriğinin gerçek vatanının Çin olduğu ortaya çıktı. Bazı yörelerde yeni dünya, bazı yörelerde muşmula adıyla da bilinen, çekirdek sayısıyla oldukça çok olan malta eriği Japonya’da yetiştirilmeye başlanmış, daha sonraları buradan Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır. Bugün, özellikle astropik bölgelerde büyük miktarlarda üretilen maltaeriği Türkiye’de de en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Malta eriğinin doğal yaşam alanı Çin’dir.

Maltaeriği ağacı yaz kış yeşil kalabilen, yani yapraklarını dökmeyen bitkilerdendir. Ortalama 10 metreye kadar boylanabilen ağacın daha çok dal uçlarına yığılmış elips biçimli iri yaprakları vardır. Bu sert yapılı, derimsi yaprakların üst yüzü koyu yeşil, arkası ise pas rengi tüylüdür. Maltaeriği en iyi kumlu ya da killi topraklarda yetişir. Daha çok aşılama yoluyla, bazen de tohumdan üretilir.

A Vitamini yönünden son derece zengin olan Malta eriği ayrıca yüksek bir C ve B vitamini içeriğine de sahiptir. Lifli bir meyve olmasından dolayı sindirim sistemi sorunu çekenler tarafından tüketilen meyvenin bağırsak faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olması söz konusudur. Ayrıca Hemoroit yani basur hastalığının da önemli nedenlerinden olan kabızlığın önlenmesi için düzenli olarak tüketilmesi faydalıdır. B, C ve özellikle A Vitamini yönünden yüksek değerlere sahip olan Malta eriği aynı zamanda mineral zengini de bir meyvedir. Günlük mineral ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılanmasını sağlayan bu meyvede yüksek miktarda Potasyum, Fosfor ve Kalsiyum bulunmaktadır. Vitamin zenginliğine yüksek mineral değerleri de eklenince Malta eriğinin her insanın daha sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak tüketmesi gereken meyveler arasında yer aldığı da ortadadır. Meyve olarak tüketildiğinde insan bedenine pek çok fayda sağlayan bu bitkinin ülkemizde bilinmediği için pek kullanılmayan yaprakları da bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Malta eriğinin meyvesi dışında bitkileri ve çekirdekleri de şifa deposudur.Malta eriğinin bitki çayı şeklinde demlenen yaprakları oldukça yarar bir ishal kesicidir. Diyet yapanlarında beslenme programlarına dahil edebileceği Malta eriği, yüksek lif oranı ile kilo verme sürecine destek veren meyvelerdendir. Kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlayan lifler aynı şekilde düşüşü de yavaşlattığından ani acıkma krizlerini önlemektedir. Tokluk hissinin uzun süreli olmasını da sağlayan lifler, ağırlıklarının birkaç katı su emerek şişer. Malta eriği de yüksek lif oranı ile bir porsiyon tüketildiğinde hem çok yararlı hem düşük kalorili hem de uzun süre tok tutan bir öğün yerine geçecektir. Bu nedenle diyet yapanların ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi faydalı bir meyvedir.

Ülkemizde havaların sıcaklaşmasıyla birlikte karpuz, kavun ve erik gibi meyveler ağırlıklı olarak tüketilmekte ve bu yararlı meyve hala birçok insan tarafından bilinmemektedir. Gerçek manada bir sağlık küpü olan Malta eriği ya da bilinen diğer adıyla Yeni Dünya, kompleks vitamin bileşenleriyle bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Malta eriği yapraklarının bitki çayı olarak yeni yeni tüketilmeye başlandığı ülkemizde, bu meyvenin ne kadar yararlı olduğu da hala bilinmemektedir. Yaz aylarında satış fiyatı da son derece makul olduğundan, Malta eriğini herkes satın alabilir ve bu yararlardan faydalanabilir.

  • Eti ve kabuğunun rengi, meyvenin A vitamini kaynağı karoten yönünden zengin olduğunu gösterir.
  • B ve C vitaminleri; fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeler ve şeker yönünden de zengindir.
  • Malta eriği lif ve pektin yönünden zengin olması nedeni ile sindirim sisteminin dostudur.
  • Antioksidan etkilere sahip flavonoidler sayesinde hücre hasarını önler.

  • Kalp hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlar.
  • Sakinleştirici etkisi vardır, vücudun susuzluğunu giderir, kusmayı durdurur.
  • Göz ve cilt sağlığı için çok faydası olan bir meyvedir.
  • Malta eriğinin bitki çayı şeklinde demlenen yaprakları iyi bir ishal kesicidir.
  • Diyet yapanlarında beslenme programlarına dahil edebileceği malta eriği, yüksek lif oranı ile kilo verme sürecine destek veren meyvelerdendir.

Vücutta Ki “Ben” Sayısı 50’den Fazlaysa Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu