Ordan BurdanSağlık

Sancılarınıza Son Verecek 5 Formül

Regl sancıları her kadının çektiği zorluklardandır. Ama vereceğimiz formülle bu sancıları hafifletebilir hatta tamamen kurtulabilirsiniz.

Regl sancıları kadınların büyük çoğunluğunun ortak derdidir. Pek çok kadın her ay düzenli olarak bu sancıyı yaşamakta ve kendine göre hafifletici yöntemler denemektedir. Bazı durumlarda bu ağrılar o kadar şiddetlenebilir ki; kişi günlük yaşamsal aktivitelerini dahi gerçekleştiremeyecek hale gelebilir.

Kadınlarda adet döngüsü olarak bilinen zaman dilimi; adetin ilk günü başlamakta ve bir sonraki kanamanın ilk günü sona ermektedir. Ortalama 28 gün süren bu döngü sırasında yumurtalıklardan “östrojen” ve “progesteron” olarak adlandırılan iki farklı hormon salgılanmaktadır. Bu hormonlar “endometrium” adı verilen rahim iç tabakasında değişimlere yol açar. Döngünün ortalama 14. gününde yumurtalıklardan atılan yumurta, döllenmek üzere tüplerden birine geçer. Döllenmenin olmadığı durumlarda, hormonlar rahim iç tabakasının dökülmesini sağlayacak şekilde değişmekte ve böylece adet dönemi başlamaktadır.

Regl Sancısı Neden Olur?

Rahim, diğer adıyla “uterus”, kaslardan oluşmaktadır. Bütün kaslar gibi kasılıp gevşeyen rahim, vücudumuzda bulunan bazı maddelerin adet dönemi öncesinde artmasına bağlı olarak adet dönemi süresince daha kuvvetli bir kasılma gösterir. Bu kasılmalar zaman zaman kramp şeklinde hissedilen ağrılara yol açabilmektedir. Kasılmalara neden olan ve “prostaglandin” olarak bilinen maddelerin düzeyi, adet dönemi devam ederken azalmaktadır. Bu azalma, adetin ilk birkaç gününden sonra ağrının azalmasını da açıklamaktadır. Genellikle alt karın bölgesinde ya da belin alt bölgelerinde kendini gösteren ağrılar, bacakların üst kısımlarında da ağrı ve çekilme ile hissedilebilmektedir. Bunların dışında; ishal, bulantı, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi de şiddetli adet sancılarında rastlanan diğer şikayetler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Regl Sancılarınıza Son Verecek Formüller

Kan Akışını Kolaylaştırın

Regl döneminizde hareketleriniz nazik olmalı ve egzersizlerinizi de uygun biçimde yapmalısınız. Çoğu kadında egzersiz yapmak regl ağrısını harika bir etkililikte tedavi ediyor! Çünkü egzersiz tüm üreme organlarının kan akışına yardımcı oluyor. Özellikle de kansızlık yaşayan kadınlar en çok bu tedavi yönteminden faydalanıyor. (Çin tıbbı kendi teriminde buna bizim gibi “kan yetersizliği” diyor. Bu kişilerin kan depolamada sorun yaşadıklarını söylüyor. Bunu da demir ve kan basıncı düşüklüğüyle açıklıyorlar.) Bu tür kişiler halsizlikten ve sıkıntı verici ağrılardan şikayet etme eğilimindedirler. Baş dönmesi, sersemlik ve bayılma hissedebilirler. Görüntüleri soğuk ve solgundur. Bununla birlikte kanamalarının seyreltik ve soluk göründüğünü söylerler.

Sadece Çay İçerek Ağrınızı Hafifletin

Çaydan alacağınız ısı kan akışının artmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır ama daha da önemlisi terapi özelliği gösteren bir çok çay çeşidi var! Sarıpapatya sakinleştirici, yatıştırıcı ve ilaç niteliklerine sahiptir. Vücudun rahatlamasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Bir başka seçenek de ahududu yaprağından üretilen çay. Uterusun rahatlamasında direkt etki gösterir! Bunların dışında; demlenmiş zencefil de yatıştırıcıdır. Yapılan araştırmalara göre zencefil ağrıya sebep olan prostaglandin gibi düzenleyici enzimlerin miktarını düşürür ve ferahlarsınız.

Soğuk Yemek Alışkanlığından Vazgeçin

Soğuk ve ham besinler adet krampları artırır. Çin tıbbı, kramp verici ağrıların sebebinin kanın serbestçe dolaşamamasından kaynaklı olduğunu bulmuş. Bu da kan akışını tamamen engelleyen ya da azaltan bir blokaj (dokusal) olduğunun habercisidir.

“Rahim soğukluğu” hastalığını duymuşsunuzdur. Bu sorunu yaşan kişiler regl dönemi boyunca yoğun ağrı hissederler. Sıcaklık, bu ağrılara karşı etkilidir. Bu sorunu yaşayan kadınların kan akışı yoğun ve basınçlıdır. Genellikle bedenleri de soğuktur, özellikle de regl dönemlerinde karın altı bölgeleri… Bu sorunu çözmek için regl dönem öncesinde semptomları kontrol altında tutmak için daha sıcak yiyeceklere geçiş yapmak faydalı olacaktır! Ama daima aklınızda tutun! Eğer durum çok kötüyse mutlaka bir doğum uzmanından yardım almalısınız.

Şekerleme Yapın

Regl döneminizin yaklaştığı günlerde takviminizde uyku için de yer ayırın. Yorgun olduğumuzda daha hassas oluruz ve eğer yeterince dinlenmişsek her tür ağrıyla daha kolay baş edebiliyoruz. Dahası, uykusuzluk bizi arzulara ve abur cubura yönlendirecektir. (Çoğunlukla da soğuk ve şekerli olanlarına!) Daha önce de bahsettiğim gibi bunlar ağrıyı hafifletmek yerine çoğalmasına neden olur.

Rahatlatıcı Gıdalar Tercih Edin

Ağrının nedeni, sadece yediklerimizden kaynaklı olabilir. Genellikle, az işlenmiş yiyecekler vücudunuzu mutlu eder. Yüksek lifli yiyecekler ve doğru yağlar bağırsaklarınıza iyi gelir. Eğer bağırsaklarınız gerginse, ağrınız daha da kötüleşebilir. Çünkü bağırsaklarınız rahminizle aynı sinirsel sisteme bağlıdır. Bu da yine kan akışının yavaşlaması anlamına gelir. Bu yüzden yiyecek alışkanlıklarınızı düzenlemek, ağrı çekmemek için en doğal yöntemlerden biridir. Tavsiye edeceğim öncelikli besinler şu şekilde:

  • Somon balığı
  • Zeytinyağı
  • Tohum ve çekirdek besinler (çerezler)
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Aromatik baharatlar (Örnek olarak: Zerdeçal, zencefil, biber)

Eğer ağrı çok şiddetliyse farklı çeşitler deneyerek size en uygun olanını keşfetmek en iyisi. Regl döneminizde vücudunuza karşı nazik ve kibar olun. Unutmayın, anahtar kelimeler “nazik” ve “yavaş” olmak!

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur? Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu