Ordan BurdanSağlık

Papaya Nedir? Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Papayanın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara faydalıdır?

Papaya meyvesi, anavatanı Güney Amerika olan hoş kokulu, lezzetli bir egzotik meyvedir. Christopher Colombus’un deyimiyle “meleklerin meyvesi” olarak bilinen papaya asırlardır severek tüketilir. Doğal vitamin ve mineral bileşenleri ile sağlığımız için gerekli maddeleri de içinde taşır. Papayanın meyvesi; demir, potasyum, kalsiyum fosfat mineralleri ve A, B1, B2, B5 ve C vitamini yönünden zengindir. Ayrıca papaya’nın karaciğer kanserine karşı içerdiği likopen sayesinde koruyucu bir etkisi olduğu ve yine bağışılık sistemini güçlendirdiği iddia edilmektedir. Tohumu çeşitli bakterilere karşı antibakteriyel koruyucudur, ayrıca böbreklere karşı tohumunun yararlı etkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca şampuan endüstrisinde de papayadan yararlanılmaktadır.

Papaya Meyvesi Nerede Yetişir?

Çıkış noktası Meksika olan papaya meyvesi, ilk olarak Amerika ve Meksika’nın tropikal bölgelerinde yetişir. Carica papaya bitkisinin meyvesi ve Carica cinsinin bir üyesidir. Günümüzde ise çoğu tropikal iklim bölgelerinde yetiştirilerek yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Türkiye’de ise tropikal iklime en müsait bölge olan Muğla’nın Datça ilçesinde yetiştirilmesi ile ülke sınırlarına girmesine ön ayak olunmuştur. Meyve ve sebze olarak tüketilebilmektedir. Kabuğunun sarı, içinin ise portakal renginde olması kavun ağacı olarak bilinmesini de sağlamıştır.

Papaya, hızla gelişen ve meyve alabildiğiniz bir bitkidir. Ekimlerden sonra yaklaşık 3 yıl içerisinde meyvesini alabilirsiniz. 25 ile 30 derece sıcaklıklar papaya meyvesi için en idealidir ve özellikle de nemli ortamlarda yetişir. Ekileceği toprağın bol güneş alan, sıcak, humuslu ve bol sulu olmasına özen gösterilmelidir. Bireysel yetiştiricileri, papaya meyvesini evlerinin bahçelerinde ya da saksılarda yetiştirebilmektedir. Saksıda yetişenleri biraz bodur kalsa da meyve verir.

1. Zincirleme Faydalar

Enzim, hücrelerimiz içerisinde meydana gelen sayısız tepkimeyi düzenlemekle görevli bir maddedir. Papaya da, papain adında bir tür enzim içermektedir. Bu madde, proteinlerin sindirimini düzenleyen ve sağlayan pankreas enzimlerine çok benzer. Bilindiği üzere pankreas hastalıklarının önlenmesi için protein tüketimi olmazsa olmazdır. Proteinlerin sindiriminde yer alan bu enzimler, kanser hücrelerinin çevresinde oluşan çok katmanlı proteinlerin çözünmesine de yardımcı olurlar. Vücudumuzdaki tüm hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemimiz de böylece kanser hücrelerini çok daha kolayca yok etmeye başlar. Papaya meyvesi, bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey!

2. Olası Kalp Hastalıklarını Önleyici Gücü Vardır

Papaya meyvesi, kalp sağlığınıza en yararlı meyvelerden biridir. Vücudumuzda bulunan antioksidan maddesi, beslenme yolu ile de alınarak kalp sağlığını düzenleyebilir. İşte papaya meyvesi, içinde bolca bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde bir antioksidan hazinesidir. Peki antioksidanlar ne yapar? Hücrelere zarar veren serbest radikaller ile savaşır ve yaşlanmanın getirdiği olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olur.

3. Güçlü Antioksidanlara Sahiptir!

Papaya meyvesi, pembe ve turuncu arasında bir renge sahiptir. Bunun nedeni ise içerdiği karotenoit, beta-karoten ve likopendir. Bunlar kansere karşı savaşan güçlü antioksidanlardır. Özellikle de likopen, prostat kanseri riskini ciddi ölçüde azaltır. Dahası kanserli hücrelerin yok edilmesi ve koruyucu enzimlerin güçlenmesine de sahip olduğu antioksidanlar sayesinde katkı sağlayabilir.

4. Kansere Karşı Önemli Bir Bileşen: İzotiyosiyanat

Papaya meyvesi, izotiyosiyanat denilen bir diğer bileşene de sahiptir. Yapılan çalışmalar ile bu bileşenin kanser hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Özellikle de göğüs, akciğer, prostat, kolon, pankreas ve kan kanserlerine karşı oldukça etkili olduğu yapılan deneylerde gözlemlenmiştir.

5. Metabolizma ve Enerjinizin Dostu Papaya Meyvesi!

Lif, magnezyum, potasyum ve papaya meyvesinde bulunan diğer tüm vitamin ve mineraller güçlü metabolizma oluşuma katkıda bulunur. Düzenli ve ölçülü tüketimi ile metabolizma hızlanır ve enerji üretimi için yağların yakılmasını sağlar. Yağlarınızın yakılması ise size daha fit ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

6. Kilo Vermek İçin Papaya Yiyebilirsiniz!

Bilindiği üzere aşırı kiloların en önemli nedenlerinin başında sık sık yaşanan açlık hissi gelmektedir. Vücudun bu nöbetleri, yeterince tok tutmayan besinlerin tüketilmesinden kaynaklı olabilir. Bunun için uygulanabilecek en iyi yöntem yüksek lif içeren gıdaları ölçülü olarak yemektir. Papaya meyvesi, bol lif içermesi ile bilinir ve yediğiniz takdirde açlık hissiniz azalmaya başlar. Bu anlamda fazla kilo derdi olanların da yeme listesine katabilecekleri bir meyvedir.

7. Sağlıklı ve Parlak Bir Cildin Dostu

Papayada bulunan çeşitli vitaminler cildinizin sağlığını korumak ve vücudunuzun hastalıklara karşı direncini güçlendirmek için çok gereklidir. Parlak ve sorunlar yaşamayan bir cildin en doğal yöntemlerinden biri papaya meyvesi tüketmektir. Papaya kurusu seçeneklerini incelemek için Kuruyemiş Borsası’nı ziyaret etmeyi unutmayın!

8. Kabızlığa da Çare Olabilir

Kabızlık genellikle lif açısından zengin yiyecekler ve bol sıvı ile giderilecek bir rahatsızlıktır. Bu yaygın sindirim sorununa karşı yoğun lif içeren papayanın düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücuttaki toksinleri atmaya da yardımcı olur.

9. İnmeye Yönelik Doğal Bir Antibiyotiktir

Kolesterol ile inme arasında ciddi bir ilişki vardır. İnmenin en önemli nedenlerinin başında kolesterol oksidasyonu gelir. Kolesterol oksidasyonu yaşandığı zaman, vücutta kan damarlarının çevresinde birikmeye başlar. Bu birikim beyindeki kan akımının kesilmesine ya da azalmasına neden olan plaklara sebep olur ve bu da ciddi boyutlarda felce neden olabilir. Papaya, antioksidanlar açısından zengin olduğundan dolayı, kolesterolün oksidasyonunu engelleyici özelliğe sahiptir.

10. Akciğer Kanserine Yatkın Olanlar İçin Bir Nimet!

A vitamini açısından zengin olan papaya meyvesi, akciğer sorunlarını engellemeye de yardımcı olur. Akciğer kanserine yatkınlığı olan insanların günlük beslenme programlarına bu meyveyi eklemeleri önleyici tedavi yöntemlerinden biri olabilir.

11. Göz Sağlığınızı Koruyan Bir Meyve

Papayada bulunan A, C ve E maddeleri, göz sağlığına da çok faydalı maddelerdir. Ayrıca mavi – mor ışığın enerjisi, ultraviyole ışığa oranla gözden daha az geçse de retinaya ulaşırken hemen hemen hiç filtrelenmez. Papaya meyvesi, retinada oluşabilecek bu gibi sorunların önleyici özelliklere sahiptir.

12. Kireçlenme Tedavisinde Papaya Tüketebilirsiniz!

En iyi iltihap sökücü maddelerin başında gelen papaya bunu yüksek antioksidan içermesine borçludur. Kireçlenmenin yol açacağı vücut ağrılarını gidermede papaya size destek verir. Araştırmalara göre papaya gibi yeterli miktarda C vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketenlerin kireçlenmeye karşı daha dirençli oldukları tespit edilmiştir.

13. Yüksek Tansiyon ve Kan Basıncına Çözüm Olabilir

Yüksek tansiyon, özellikle çok tuz tüketmenin yol açtığı rahatsızlıklardan biridir. Aşırı tuz ile beraber vücutta artış gösteren sodyum, yüksek tansiyona neden olabiliyor. Bunu önlemek adına midenizden potasyum içeren besinler girmesi gerekir. Papaya meyvesi, aşırı sodyumun neden olduğu yüksek tansiyonu engelleyen potasyumu bol miktarda içermektedir. Düzenli tükettiğiniz takdirde savaşı potasyum kazanacaktır.

14. Saçlarınızı Papaya ile Güzelleştirebilirsiniz!

Zengin mineral ve vitaminleri ile sağlık deposu olan papaya meyvesi, tüm bu umut veren özelliklerinin yanı sıra saç bakımı içim de tüketilebilir. Böylece saçlarınız daha hızlı uzayabilir, saç kökleriniz daha iyi beslenebilir. Ayrıca kepekli saçlar için de doğal bir çözümdür.

“Mavi Balina” Çocuklarımızın Hayatını Ele Geçiren Oyunlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu