Ordan BurdanYaşam

Kısa Süren Evliliklerin En Büyük Nedeni “Müdahaleci Aile”

Son dönemler de fazlasıyla artmaya başlayan boşanma oranlarının en büyük nedenleri arasında müdahaleci aile gösteriliyor. Üçüncü kişilerin ailenin iç meselelerine karışması sorunların başlangıcı olarak gösteriliyor.

Ömrünün geri kalanını birlikte geçirmek için bir araya gelen çiftlerin tek hayali mutlu bir evliliklerinin olması. Şiddetli geçimsizlik, maddi yetersizlik, empati eksikliği gibi bir çok nedenden dolayı maalesef ki evlilikler kısa sürebiliyor. Son dönemlerde de fazlasıyla artmaya başlayan boşanma oranlarının en büyük nedenleri arasında “müdahaleci aile” gösteriliyor. Üçüncü kişilerin ailenin iç meselelerine karışması sorunların başlangıcı olarak gösteriliyor. Uzman Psikolog Batuhan Toprak, ailelerin evliliğe karışmasının da başlarda işleri kolaylaştırıyormuş gibi görünse de sonradan işleri zorlaştırmakta ve evliliği korkulu bir kabusa çevirdiğini söylüyor. Uzman Psikolog Batuhan Toprak konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmeler…

 Uzman Psikolog Batuhan Toprak Diyor ki…

“Evlilik kadın ve erkeğin içinde bulunduğu toplum tarafından onaylanmış birlikteliktir. Sağlıklı bir evlilik için doğru kişiyi ( eşi ) bulmak çok önemlidir. Ama kapınızı kapattığınızda baş başa kaldığınızda daha doğrusu kalamadığınız aile büyüklerinin müdahaleleri o kapıdan içeri girdiği zaman işte bu evlilik kurumunda pürüzler çıkıyor, eşlerinin aileleri, anneleri devreye girdiğinde farkında olmadan çocuklarının mutlulukları gölge düşürüyorlar” diye konuşuyor.

“En basitinden örnek vermek gerekirse kayınvalidelerin savaşı diyebiliriz”diyen Uzman Psikolog Batuhan Toprak; 

“Aslında burada kayınvalidelerin egoları devreye giriyor. ’’Hayır’’ benim dediğim olsun deniyor. Eğer burada eşlerden biriside annemin dediği olsa ne olacak sanki diyorsa büyük sorun oluyor.Mutlu bir evlilik için ilk altın kurallardan bir tanesi kapınızı kapattığınızda tüm sorunların dışarıda kalmasıdır.Ayrıca bu tür aileler ile belli bir sınırın koyulması gerekiyor. Tabii ki burada kastettiğim görüşmemek ya da yüzeysel bir ilişki kurmak değil!” şeklinde konuştu.

Ailelerin yaptığı bir yanlış daha olduğunu, Anne, baba çocuğunun doğru kararlar vermesini istediğini ve bundan kendilerini sorumlu tuttuğunu anlatan Uzman Psikolog Batuhan Toprak açıklamasını, “Oysaki bir şeyi unutuyorlar, karşısındaki kişi onların çocuğu olsa da artık o birey büyümüş kendi karalarını alabilecektir. Üstelik o artık evlidir yani sizden ayrı bir evi eşiyle birlikte paylaştığı bir hayatı vardır.
Değinilmesi gereken bir başka yanlışta şu ki; günümüzde az görülse de kayınvalide ile aynı evde yaşamak veya aile apartmanında oturmak.Bu gibi durumlardan uzak durmalı ve aileler iç içe kesinlikle yaşanmamalıdır.Çiftin ayrı bir evi olmalı ve ayrı bir binada yaşamalılar”
sözleriyle sürdürüyor.

Ailesine Sınır Koyamayanlar Ne Yapabilirler ?

Bu sorunu yaşayan çiftlerin asıl nedeni evlilikteki rolleri benimseyemediklerinden kaynaklandığını dile getiren Uzman Psikolog Batuhan Toprak, “Artık eşinizle bir hayatı paylaşıyorsunuz ve kendi çekirdek ailenizi kurduğunuzun farkına varın.Çiftler her ne kadar birbirlerini sevseler de ikisi de farklı ortamlarda farklı kültürlerde yetişmiş bireylerdir.Bu yüzden karar alınırken ortak karar alınmalıdır.

Örnek vermek gerekirse canım/bir tanem (nasıl hitap ediyorsanız) yarın akşam yemeğe annemlere gidelim mi ne dersin? bu tarzda yaklaşılmalıdır. Hem eşinin hoşuna gidecektir fikrini aldığı için hemde eşi önemsendiğini hissedecektir. Eğer daha önceden yapılmış bir program yoksa verilmiş bir söz yoksa psikolojik olarak bakıldığında bu sorunun cevabı olumlu olacaktır. Önemli olan burada eşlerin birbirlerinin iletişim dillerini öğrenmeleri çok önemlidir aksi halde o evlilik kurumunda çatırdamalar başlar.Şunu da asla unutmayın eşinizi kontrol etmeyi bırakmadığınız takdirde asla mutlu bir evliliğiniz olmaz” diyor.

Uzman Psikolog Batuhan Toprak

Uzman Psikolog Batuhan Toprak, ailesine bağımlı kişilerle evli kişiler neler yaşadığı ve üstesinden gelmek için şu önerilerde bulundu:

Ailesine bağlı kişiler evlendikten sonrada ilişkilerinin aynı şekilde olmasını ister ve eşlerinden de bunu beklerler ve hatta bazen eşlerini bu konuda zorlarlar. Bu kişiler bir şeyleri bahane ederek ailelerini ile bağlarını kopacağını düşündüğü için bugün akşam yemeğini annemlerde yiyelim , kahvaltıyı annemlerde yapalım gibi… bahaneler üretirler. Bu kararları verirken eşe sorulmaz, işin üzücü tarafı aile büyükleri bunu görür fakat ses çıkarmaz. Çoğu oğlum evlendi ama bizi unutmadı diye övünürler ama göremedikleri bir şey var oğullarının evliliğindeki sorunlar için alt yapı oluştuklarıdır. Çiftler eğer sorunlarını çözmede yetersiz kalıyorlarsa ve artık ilişkilerinin çıkmaza girdiğini düşünüyorlarsa zaman kaybetmeden mutlaka bir uzmandan yardım almalıdırlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu