Yaşam

Dünyada ki İlk “Yalnızlık Bakanlığı” Kuruldu!!

Evet evet doğru duydunuz Dünyada ki ilk "Yalnızlık Bakanlığı" kurulup ilk "Yalnızlık Bakanı" atandı..

İngiltere‘de ilk Yalnızlık Bakanlığı 2018 yılında kuruldu. Ardından yalnızlıklara engel olacak Yalnızlık Bakanı atandı. İngiltere’de Yalnızlık Bakanlığının ardından ise “İntihar Bakanı” atandı.

İngiltere’de başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada yalnızlıktan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu açıklandı.Muhafazakar Parti’den milletvekili Tracey Crouch’un yalnızlık bakanı olarak atanacağı belirtildi.Bu projenin temellerini 2016 yılında aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürülen İşçi Parti milletvekili Jo Cox atmıştı.Başbakan Theresa May, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu anlamış ve kendini bu durumdan muzdarip olanlara yardım etmeye adamıştı” dedi.May, yeni bakanlığın Cox’un mirasına sahip çıkarak bu konuda çalışan sivil toplum örgütleriyle beraber çalışacağını dile getirdi.

Göreve atanan bakan Crouch ise “Bu konu Jo’nun tutkuyla ilgilendiği bir meseleydi, biz de anısına sahip çıkmak ve İngiltere’de yalnızlıktan ötürü acı çeken milyonlarca kişiye yardım etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.Aynı zamanda Ulusal İstatistik Ofisi’nin yalnızlığın doğru ölçümü için bir yöntem geliştireceği aktarıldı.

Sigara içmek kadar zararlı

Yalnızlığın İngiltere’de 9 milyon kişiyi etkilediği düşünülüyor.

2017 yılında yayımlanan bir rapor, yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar kötü olduğunu ortaya koymuştu.

İngiltere’de ulusal sağlık sisteminden sorumlu olan NHS’nin bakım biriminin yöneticilerinden Prof. Jane Cummings, soğuk hava ve yalnızlığın kış aylarında öldürücü olabileceğini söyüyor.

75 yaşından büyük olan nüfusun 2 milyona tekabül eden yaklaşık yarısının yalnız yaşadığı düşünülüyor; çoğu günlerce bazen haftalarca hiçbir sosyal temas kurmadan yaşadığını belirtiyor.

Yıl başında ‘Yalnızlık Bakanı’ atayan İngiltere Başbakanı Theresa May, 1 yılda 5 bin 821 kişinin hayatına son vermesi üzerine şimdi de ‘İntiharı Önleme Bakanı’ atadı.

 

OCAK ayında ‘Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık’ kurulan İngiltere’de hükümet, “İntiharları Önlemekten Sorumlu Bakan” atadı. Başbakan Theresa May, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Jackie Doyle-Price’ı ‘İntiharları Önlemekten Sorumlu Bakan’ olarak atadığını duyurdu. 5 bin 821 kişinin geçen yıl kendi hayatına son verdiği İngiltere’de, intihar riski kadınlara göre 3 kat fazla olan erkeklerin çoğunlukla 45-49 yaşlarında bu karara yöneldiği belirtiliyor. Yeni bakanlığın, dünyada intiharla mücadele için kurulan ilk bakanlık olduğu belirtiliyor.

YALNIZLIK ÖLDÜRÜR 

Ülkede geçen ocak ayında da “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kurulmuştu. Tracey Crouch’un atandığı yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edeceğini açıklamıştı. Soğuk hava ile yalnızlığın kış aylarında ölümcül olabileceği uyarısında bulunulan ülkede yapılan bir araştırma yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar kötü olduğunu ortaya koymuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu