16 Ocak 2021

Kahve Severlere Mırra Kahvesi

Suudi Arabistan’da yaşayan kralların ve sultanların özel misafirlerine ikram ettiği ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli içeceklerinden biri olan “Mırra” kahvesi. Yüzyıllardır Arap coğrafyasına özgü olarak bilinen Mırra kahvesi, Türkiye’de özellikle Mardin, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi Güney Doğu Anadolu Bölgeler’inde oldukça fazla tüketilen bir kahve çeşitidir. Bu kahveyi diğerlerinden ayıran özelliği ise oldukça acı ve ağır olmasıdır. Kahvenin ismi de aslında buradan gelir. Arapçada “mur” kelimesi “acı” demektir. Mırra kahvesi hepimizin bildiği gibi Türk kahvesi fincanlarında servis edilmez. Acı ve ağır bir tadı olduğundan minik ve özel kulpu olmayan fincanlarda ikram edilir.

Nasıl Yapılır ?

Mırra kahvesini hazırlarken özellikle tercih edilmesi gereken bir kahve çeşidi yoktur. Mırra kahvesi aslında bir kahvenin hazırlanma ve pişirme şeklidir. İstediğiniz kahve ile Mırra’yı yapabilirsiniz.

 • Mırra kahvesini hazırlarken özellikle tercih edilmesi gereken bir kahve çeşidi yoktur. Mırra kahvesi aslında bir kahvenin hazırlanma ve pişirme şeklidir. İstediğiniz kahve ile Mırra’yı yapabilirsiniz.
 • Mırra kahvesini pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kaynatma evresidir.
 • Mırra kahvesini uzun uzun kaynatmanız gerekir. Kahveyi hazırlamak için öncelikle kahvenin telvesi ayırılıp karışıma su eklenir. Yani çekilmiş kahvenin üzerine su eklenir ve kaynatılır.
 • Bir kıvama gelen kahvenin tortusunu ayırmak için süzerek “mutbak” denilen özel bir kaba aktarılır.
 • Mutbak’a konulan kahveye mutlaka su eklenir. Kahve telvesinden ayrılana kadar bu işleme devam edilir.
 • Telvesinden ve tortusundan ayrılan kahveye su eklenerek tekrar mutbaktan geçirilir.
 • Yapımı oldukça zor olan bu kahvenin sunumu geleneksel olarak kulpsuz bir fincanda verilir. Fincanın yarısına kadar doldurulan Mırra, misafirlere ikram edilir.

Mırranın Faydaları

 • Aşırıya kaçmadan tüketilen mırra kahvesi; vücudun direncini arttırarak, yorgunlukları gideriyor.
 • Karaciğer hastalıklarının da önüne geçiyor.
 • Selülitleri ortadan kaldırıyor.

2 Pings & Trackbacks

 1. Pingback: Lezzetli Kahvenin Özellikleri Nelerdir? - Meraklı Melehat

 2. Pingback: En Popüler Kahveleri Tanıyalım - Meraklı Melehat

4 Comments

 1. BELİNDA Reply

  merafa mardin tutkunları — Bir Tutam MARDİN gÜNEŞİ Gibiydi kızın Saçları adlı LEYLA ŞAHİN’İN ROMANINDAN MARDİNİ OKUMALISINIZ. BİR BAŞYAPIT NİTELİĞİNDE MARDİNİ ANLATIYOR. İYİ GEZMELER.

  1. ARDA Reply

   İSKENDERUN KİTAP FUARINDA TANIŞTIK LEYLA ŞAHİNLE VE OKULUMUZA GELDİ KONFERANS VERDİ. KÜTÜPHANEMİZE KİTAPLARINDAN HEDİYE ETTİ İÇİNDE MARDİN GÜNEŞİDE VARDI. BEN İLK OKUYANLARDANIM. GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR ANLATIM. KADINLARDA İKİNCİ KARİYERİ VURGULUYOR VE MARDİNİ TANITIYOR KIRIK BİR AŞK HİKAYESİNDE.

 2. LAHİKA Reply

  kitabın tam adı sitelerde BİR TUTAM MARDİN GÜNEŞİ GİBİYDİ KIZIN SAÇLARI. galiba ama kitapçılarda bulamadım. diğer eserleri gibi galiba sadece internet mağazalarında var sanırım. bende LEYLA ŞAHİN okuyanlardanım. aslında kitapçılardada olmalı. bende en kısa zamanda temin edeceğim düşüncelerimi paylaşırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir