Sağlık

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde ve ciltte sararma şeklinde ortaya çıkan yenidoğan sarılığı; bebeklerde çok sık rastlanan bir durumdur. Zamanında ve sağlık doğmuş bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin ise %80’inde sarılık görülmektedir. Peki Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan Sarılığı

Karaciğer tarafından üretilen sarı renkli bir sıvı olan bilirubin; seviyesi yükselerek deri ve yanakların içi, gözün beyaz kısmı gibi bölgelerde birikmesi sonucu oluşan hastalık çeşididir. Erken ya da geç doğum, genetik nedenler veya yetersiz beslenme gibi birçok şey sebep olmaktadır. Böyle durumlarda bebek hiç bekletilmeden mutlaka doktora gösterilmeli ve önlemi alınmalıdır.

Bebeklerde Sarılığa Sebep Olabilecek Durumlar;

  • Erken ya da geç doğum
  • Emme sorunu olan ve buna bağlı olarak iyi beslenemeyen bebekler,
  • Annesiyle kan uyuşmazlığı olanlar
  • Doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelen bebekler
  • Diyabetli annelerin bebekleri
Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Yenidoğan Sarılığı

Belirtileri Nelerdir?

Cildin ve Gözlerin Sararması;

Ciltteki sarı renk en iyi gün ışığında ya da floresan lamba altında görülmektedir. Bu durum ise genellikle doğumdan sonra 2. yada 4. günlerde ortaya çıkar. Sarılığı tespit etmenin yollarından bir tanesi de; parmağınızı yavaşça bebeğinizin alnına burnuna ya da karnına bastırmaktır. Daha sonra bastırdığınız yer sararıyorsa, bebeğin sarılık hastalığına yakalanmış olabilir. Aynı zamanda bu sararmaları karında, kollarda ve bacaklarda da fark edebiliyorsan bu, sarılığın daha ağır geçtiğini göstermektedir.

Yetersiz Beslenme ve Halsizlik;

Bebekler sarılık geçirdiği dönemlerde iştahsızlık yaşamaktadırlar. Yani bebeğinizde iştah ve kilo kaybı bununla birlikte daha fazla uyku ihtiyacı gözlemliyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu gibi durumlar ağır geçen bir arılığın belirtileridir.

Sarılık Tedavisi

Normal seviyelerde ilerleyen sarılıkta herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak anne ve babalar sarılık riskini fark ettikleri anda öncelikle doktora getirmeli ve kesin teşhis koyulduktan sonra tedaviye evde devam edilmelidir. Aksi taktirde sarılık tedavisinde geç kalındığında kernikterus ismi verilen ve sinir sisteminde ciddi hasarlara yol açan hastalığa sebep olmaktadır.

Doktorun koyacağı teşhis sonucunda sarılığın fizyolojik değil; patolojik olduğu anlaşılırsa hastanede tedavi başlamaktadır. Hastane uygulanacak sarılık tedavisi için fototerapi olarak adlandırılan ışın tedavisi uygulanır. Özel dalga boyunda ışık yayan lambalar altında uygulanan bu tedavi sayesinde sarılığa neden olan bilirubinin idrarda çözünerek vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Tedavi gerektirmeyen evde gözlem altında olan bebekler için ise annelerin yapması gereken en önemli uygulamalar şunlardır;

  • Normalden daha sık emzirmelidir.
  • Bolca gün ışığından faydalandırmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu